Zbavte sa chrípky doma – 4 tipy

Chrípka patrí medzi ochorenia, ktoré sprevádzajú pomerne dosť nepríjemné príznaky, či už to je bolesť hrdla, horúčka alebo zapchatý nos. V tomto článku sa pozrieme na niektoré možnosti liečby.

Ak ste ešte zdravý a nechcete sa nakaziť, tak by vás mohla zaujímať prevencia proti chrípke, ktorou sa zaoberám v nasledujúcom článku.

4 tipy, ako sa zbaviť chrípky

1. Doprajte si odpočinok

Súboj, v ktorom bojuje imunitný systém, zaťažuje organizmus a preto je veľmi dôležitý odpočinok. Môžete si aj dopriať masáž, ktorá pôsobí relaxačne, tlmí bolesť a povzbudzuje uvoľňovanie hormónov, ktoré vyvolávajú príjemný pocit.

2. Veľa pite

Snažte sa piť čo najviac horúcich tekutín (napríklad bylinkové čaje), ktoré upokoja zapálené sliznice. Pitím veľkého množstva tekutín predídete dehydratácii. Obľúbeným prostriedkom na zmiernenie bolesti hrdla je horúci čaj s medom, ktorý nielen zmierni bolesť, ale aj uvoľní hlieny v prieduškách. Pamätajte však, že čaje obsahujú kofeín, ktorý by ste počas choroby mali užívať s mierou alebo vôbec neužívať. Zdravý človek by mal vypiť minimálne 2 litre tekutín denne (počas chrípky ešte viac). Ak má váš moč jasnožltú farbu, tak stále nepijete dosť.

Žena s chrípkou

3. Kloktajte

Existuje pomerne dosť účinných kloktadiel, ktoré zvlhčujú boľavé hrdlo a prinášajú dočasnú úľavu. Stačí však aj pohár teplej vody a čajová lyžička soli. Soľ nechajte rozpustiť vo vode a kloktajte štyrikrát denne. Ak hľadáte alternatívu, tak skúste niektoré z bylinných kloktadiel. Napríklad kloktadlo zo šalvie lekárskej. Bylinky zalejte vriacou vodou a nechajte ich lúhovať približne 10 minút. S roztokom kloktajte trikrát denne.

4. Konzumujte ovocie a zeleninu – zbavíte sa chrípky

To by ste nemali len počas chrípky, ale aj počas dobrého zdravotného stavu. Niekoľko príkladov:

  • Ananás – pôsobí proti vírusom a obsahuje enzým, ktorý potláča zápaly.
  • Banány – upokoja podráždený žalúdok a chránia ho pred pôsobením kyseliny a antibiotík.
  • Cibuľa – účinný prostriedok proti zápalom, priaznivo pôsobí proti infekciám.
  • Čučoriedky – zastavujú hnačku a sú bohaté na prírodný salicín.
  • Kapusta a karfiol – známe antioxidanty, bohaté na mnohé účinné chemické zlúčeniny.
  • Mrkva – antioxidant, ktorý zvyšuje obranyschopnosť a pomáha bojovať proti infekcii.

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.