Alergia – ako ju liečiť a zmierniť jej príznaky?

Alergia je prehnaná reakcie imunitného systému na niektoré bežné látky, akými sú napríklad prach, peľ alebo srsť zo zvierať. Bežne imunitný systém tieto látky ignoruje a považuje za dôležité brániť sa pred tými hlavnými nepriateľmi, čiže pred baktériami a vírusmi. Alergici však majú imunitný systém, ktorý nedokáže vždy rozlíšiť, ktoré látky sú nebezpečné a ktoré naopak neškodné.

Čo alergiu spúšťa, čo pomáha a čomu sa vyhnúť?

Alergény = spúšťače alergických reakcií

Alergické reakcie spúšťajú alergény, ktoré môžu pôsobiť cez kožu, dýchacie cesty, tráviace ústrojenstvo alebo sa do tela dostanú injekčnou cestou. Citlivosť na niektoré typy alergénov je väčšinou dedičná. Medzi najznámejšie príznaky alergie patria kýchanie, podráždené oči alebo svrbenie.

Púpava

Čo pomáha?

Môžete užívať lieky, ktoré by ste však mali brať ešte nejakú dobu predtým, ako alergia vypukne. Pomôcť vám môžu aj prírodné antihistaminiká, napríklad pŕhľava dvojdomá alebo ginko dvojlaločné.

Pŕhľava dvojdomá má v sebe látku, ktorá pôsobí ako prírodné antihistaminikum. Existujú rôzne kapsuly zo žihľavového listu, ktoré sa predávajú v obchodoch so zdravou výživou.

Ginko dvojlaločné sa používa najmä ako prípravok na posilnenie pamäti. Pôsobí však podobne aj proti niektorým alergiám. Ginko dvojlaločné v sebe obsahuje ginkolidy, ktoré dokážu zastaviť niektoré spúšťače alergií.

Pomôcť by vám mohli aj omega-3 mastné kyseliny, ktoré pomáhajú brzdiť zápalové odozvy organizmu, ktoré vznikajú pri alergiách. Zdrojom týchto mastných kyselín je napríklad čerstvý tuniak, losos či sardinky. Ďalším významným zdrojom omega-3 mastných kyselín je olej z ľanových semienok. Užívajte jednu lyžicu denne (tepelne olej neupravujte).

Ako zmierniť príznaky alergie?

Na svrbiace, začervenané a opuchnuté oči zaberá studený obklad. Namočte utierku do studenej vody a podľa potreby ju priložte na oči. Ak vás trápi upchatý nos, tak vyskúšajte niektorý zo soľných nosových sprejov, ktorý sa dá kúpiť v lekárni.

Prejavy alergie

Ako sa chrániť pred sennou nádchou?

Snažte sa nevychádzať z domu pred búrkou a ani približne 3 hodiny po nej. V tomto období je vonku veľmi vlhko, čo urýchľuje dozrievanie a praskanie peľových zrniek. Ak von musíte ísť, tak si na oči nasaďte slnečné okuliare, aby vám peľ neprenikol do očí. Pri jazde autom sa snažte čo najmenej otvárať okná, aby do auta neprenikol vzduch kontaminovaný peľom.

Bojujte s roztočmi

Roztoče sú parazity, ktoré voľným okom nevidíme. Často obývajú postele, koberce a záclony. Výkaly roztočov môžu byť príčinou vážnych alergických reakcií. Roztoče sa živia prachom a zvyškami odumretých kožných buniek. Ak na matrace, prikrývky a vankúše natiahnete antialergické obliečky, tak roztočom vezmete hlavný zdroj potravy.

Pravidelne vysávajte koberce a ak máte pod kobercom napríklad drevenú podlahu, zvážte, či by nestálo za to koberce úplne odstrániť. Posteľnú bielizeň prezliekajte každý týždeň a vyperte ju v horúcej vode, aby ste zničili roztoče. Snažte sa čo najviac upratovať priestory, kde sa drží prach a množia roztoče. Porozmýšľajte aj nad odvlhčovačom vzduchu, pretože v suchom prostredí sa drží oveľa menej roztočov.

Domáce zvieratá nepatria do spálne

Alergické ťažkosti môžu vzniknúť ako reakcia na zvieraciu srsť, zvyšky odumretej kože a zaschnuté sliny. Všetky tieto alergény sú na miestach, kde sa zdržiavajú zvieratá. V prípade, že chováte psa alebo mačku, raz týždenne ich okúpte. Kúpeľom odplavíte až 85 percent odumretých kožných buniek a srsti.

Domáca liečba alebo alergológ?

Je známe, že prejavy alergie sú dosť nepríjemné a znepríjemňujú pacientovi každodenný život. Ak vám nezaberajú voľne predajné lieky alebo ak neviete, na ktorú látku ste alergickí, tak navštívte alergológa. Ten vám urobí kožné testy, ktoré väčšinou potvrdia diagnózu alergie na vzdušné alergény – prach a peľ. Alergia na potraviny sa môže, ale aj nemusí prejaviť.

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.