Astma – prejavy a liečba

Astma, resp. astmatický záchvat nastáva vtedy, keď sa do precitlivených pľúc dostanú bežné látky, ako napríklad dym, peľ alebo roztoče. Niekedy záchvat vyvolá aj stres, rozrušenie alebo hormonálne výkyvy. Existujú dokonca aj prípady, kedy ostáva príčina nezistená.

Prejavy astmy a možnosti jej liečby

Príznaky

Osoba, ktorá trpí astmou, väčšinou kašle a má zvieravý pocit v hrudníku. Počas astmatického záchvatu dochádza ku kŕčovitým sťahom priedušničiek a sťaženému dýchaniu. Kŕče uvoľňujú látky, ktoré podporujú tvorbu hlienov v dýchacích cestách a spôsobujú zápal.

Inhalátor (astma)

Ako reagovať počas záchvatu?

V prvom rade sa pokúste zachovať pokoj, pretože panika prejavy len zhoršuje. Pri vážnych záchvatoch si čo najskôr nasaďte inhalátor. Dýchajte a v kritickej situácii vypite nápoj, ktorý obsahuje veľa kofeínu (napríklad silnejšiu kávu, energetický nápoj alebo dva poháre koly). Kofeín sa používa ako liek proti astme, pretože pomáha uvoľňovať dýchacie cesty.

Prípravky, ktoré zabránia zápalu

Konzumujte viac rýb, napríklad lososa alebo tuniaka. Ryby totiž obsahujú omega-3 mastné kyseliny, ktoré priaznivo pôsobia proti astme. Tieto látky sú schopné zastaviť pôsobenie látok, ktoré vyvolávajú zápal dýchacích ciest. Ak ryby často nejete, vyskúšajte kapsuly rybieho tuku (poraďte sa najprv s lekárom).

Indické korenie kurkuma sa používa nielen v kuchyni, ale aj ako liek proti astme. Toto korenie má silný protizápalový účinok a obsahuje zlúčeniny, ktoré brzdia uvoľňovanie prostaglandínov.

Dôležitá prevencia

  • V chladnom počasí noste šál, aby ste priamo nevdychovali studený vzduch.
  • Snažte sa nejesť veľmi korenisté jedlá.
  • Ak fajčíte, tak prestaňte. Taktiež sa nezdržiavajte v zadymených priestoroch.
  • Vyhýbajte sa horiacim kozubom alebo peciam, v ktorých sa kúri drevom alebo uhlím.

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.