Čo na bolesť hlavy? – 5 tipov

Aj v tejto chvíli trápi bolesť hlavy nemalé množstvo ľudí po celom svete. Niektorým zaberie len krátky odpočinok, niektorým však nezaberie ani tabletka. V tomto článku si rozoberieme niekoľko tipov, ako bolesť hlavy zmierniť a nakoniec sa jej úplne zbaviť.

5 rád, ako sa zbaviť bolesti hlavy

1. Doprajte si pokoj a odpočinok

Choďte do tichej tmavej miestnosti a ľahnite si. Hluk, pohyb a silné svetlo by vám mohli spôsobiť ešte intenzívnejšie bolesti. Toto všetko však neplatí v prípade, že vaše bolesti nie sú kritické. Ak máte len mierne bolesti, tak si doprajte napríklad prechádzku na čerstvom vzduchu alebo sa venujte iným nenáročným fyzickým aktivitám.

2. Použite ľad alebo studený obklad

Pri prvých prejavoch si na čelo priložte vrecko s ľadom alebo studený obklad (napríklad uterák). Ak ľad nemáte po ruke, pomôže vám aj vrecúško zmrazeného mlieka alebo mrazená zelenina.

Žena s bolesťou hlavy

3. Kofeínom proti bolesti hlavy

Kofeín dokáže potlačiť bolesť a obmedzuje opuchnutie ciev. Dajte si teda silnejšiu kávu, energetický nápoj, kolu alebo iný nápoj s obsahom kofeínu.

4. Akupresúra

Krúživým pohybom si masírujte kožu medzi koreňom palca a ukazováka. Kožu si masírujte tak dlho, kým bolesť hlavy neustúpi. Niektorí odborníci hovoria, že tento bod je spojený s časťami mozgu, kde vzniká bolesť hlavy.

5. Dôležitá prevencia

  • Snažte sa jesť v pravidelných intervaloch. Ak je prestávka medzi jedlom príliš dlhá, tak v tele dochádza k poklesu hladiny cukru v krvi. Tento stav môže vyvolať bolesti hlavy.
  • Aj škrípanie zubami počas spánku môže byť príčinou častej bolesti hlavy. Skúste na noc používať chránič zubov.
  • Venujte sa aspoň 30 minút denne chôdzi, bicyklovaniu, športu alebo inému cvičeniu. Pohyb je veľmi účinnou prevenciou proti bolestiam hlavy, pretože pôsobí protistresovo.

Kedy zájsť k lekárovi?

Takmer každý z nás občas trpí miernou bolesťou hlavy. Navštíviť lekára by ste mali vtedy, keď je bolesť náhla a veľmi silná a taktiež vtedy, keď trpíte horúčkou, pripadáte si zmätene, máte problémy s videním alebo po údere hlavy. Lekársku pomoc by ste mali vyhľadať aj vtedy, ak bolesťou hlavy trpíte každý deň alebo pravidelne.

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.