Čo na bolesť hrdla pri prehĺtaní?

Snáď každý už zažil bolesť hrdla a vie, že tento druh bolesti nie je dvakrát príjemný. Hlavne vtedy, keď máte problém s prehĺtaním a nemôžete sa ani pohodlne najesť či napiť. Ak vás trápi bolesť hrdla a neviete si rady, čítate ten správny článok.

Bežne sa dá liečiť boľavé hrdlo aj doma a ťažkosti za deň či dva pominú. Ak vám však nič z domácej „lekárne“ nepomáha, určite zájdite k lekárovi. Povedzme si teda niečo o tej prvej možnosti, o svojpomocnej liečbe.

Čo pomáha na bolesť hrdla?

Často kloktajte

  • Kloktajte zo soľou: Do pohára si napúšťajte teplú vodu a nasypte do nej pol lyžičky soli. S týmto slaným roztokom kloktajte každú hodinu. Soľ pôsobí antisepticky a pomáha ničiť hlieny.
  • Kloktadlo z jedlej sódy: Roztok, ktorý zmierni zápal, pripravíte rozpustením pol lyžičky prípravku v pohári teplej vody. 100-gramové vrecúško kúpite v obchode za niekoľko centov.

Užívajte viac vitamínu C

Vitamín C posilňuje organizmus a pomáha pri boji s infekciami. Zvýšte teda dávku a užívajte trikrát denne 1000 mg vitamínu C. Ak by ste dostali hnačku, znížte dávku.

Okrem užívania tabletiek, ktoré obsahujú vitamín C, by ste mali jesť viac žltého a oranžového ovocia. Najmä citróny, pomaranče a mandarínky, ktoré obsahujú dostatočné množstvo tohto vitamínu.

Vitamín C proti bolesti hrdla

Cesnak ako liek proti bolesti hrdla

Cesnak má schopnosť ničiť baktérie a vírusy, takže by nemal chýbať na vašom jedálnom lístku. Počas bolestí v hrdle si ošúpte jeden strúčik cesnaku a cmúľajte ho. Existujú aj kapsuly, ktoré obsahujú výťažok z cesnaku. Tieto kapsuly sú vraj šetrnejšie k žalúdku, no voľba je len na vás.

Med vás zbaví bolesti

Med sa už odpradávna používa pri liečbe boľavého hrdla. Má hojivé účinky a pôsobí antibakteriálne. Pripravte si chutný nápoj, ktorý vám „pohladí“ boľavé hrdlo:

  • Citrónová šťava s medom: Šťavu z polovice citrónu pomiešajte s horúcou vodou a pridajte do nej dve lyžičky medu.
  • Bylinný čaj s medom: Do pohára s čajom pridajte dve až tri lyžičky medu.

Účinná prevencia

  • Skoncujte s fajčením – tabákový dym pôsobí na sliznicu veľmi dráždivo.
  • Dýchajte nosom, nie ústami – prirodzený spôsob, ako pred vdýchnutím zvlhčiť vzduch.
  • Častejšie si vymieňajte zubnú kefku – držia sa na nej baktérie a ak si pri umývaní zubov poraníte ďasno, dostanú sa vám do krvi.
  • Častejšie si umývajte ruky – hlavne v období chrípky.

Kedy navštíviť lekára?

Ak máte horúčku, problémy s ťažkým prehĺtaním a otváraním úst alebo ak bolesť neprejde ani po týždni, navštívte lekára. Určite ho navštívte aj vtedy, keď vás bolia uši či vypľúvate hlieny.

One comment

  1. Zdravim, skvelý článok, len by som doplnil to, čo mne pomohlo. Skrabalo ma v krku pri prehltani , z toho ma aj hlava bolela. Veľmi mi pomohla Tatranská priedušková zmes zo stránky http://www.kuponyzdarma.sk/pilulka-sk/ . Čaj som pil tak 3-4x denne a k tomu som mal aj ten bylinný sirup. Príroda ma veľkú moc, veru.

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.