Liečba migrény – 3 tipy

Liečba migrény nie je jednoduchým procesom, pretože spúšťače tohto ochorenia sú rôznorodé (jedlo, svetlo, stres alebo iné).

Migréna postihuje častejšie ženy, ako mužov. Prejavuje sa vyčerpávajúcou bolesťou hlavy, ktorá je často sprevádzaná žalúdočnou nevoľnosťou, citlivosťou na svetlo či poruchami zraku. Sklon k migrénam je dedičný.

Ako na liečbu a prevenciu – 3 rady

1. Spúšťacie faktory a psychológ

V prvom rade by ste mali ovplyvniť spúšťacie faktory, ktoré u vás vyvolávajú migrény. U väčšiny pacientov sa osvedčí vyhýbanie sa ostrému svetlu, dráždivým potravinám a stresu. Pokiaľ ste neustále vystavený stresu a nemáte čas relaxovať, mali by ste navštíviť psychológa a vyskúšať rôzne relaxačné cvičenia.

Muž s migrénou

2. Lieky

Nie všetkým pacientom pomôže ovplyvňovanie spúšťacích faktorov a potrebujú preto inú pomoc. U väčšiny pacientov, ktorých trápi ľahká forma migrény, postačia tzv. analgetiká (napríklad Paralen alebo Aspirin). Pokiaľ tieto prípravky nezaberajú, je možné ich kombinovať s kofeínom (je potrebné sa poradiť s lekárom a dodržiavať predpísané dávkovanie a čas podania). Pri veľmi ťažkých stavoch migrény sa podávajú tzv. triptány (moderná, veľmi účinná liečba migrény).

3. Prevencia migrény je jednoduchšia ako jej liečba

  • Nejedzte jedlá s veľmi vysokým obsahom aminokyseliny tyramín. Migrény spúšťajú napríklad korenené výrobky z mäsa (napríklad párky či saláma), čokoláda, orechy, arašidy či zrelé syry.
  • Vedci zistili, že ďumbier je účinným preventívnym prostriedkom proti migréne. Pri prvých príznakoch užite 1 až 2 g čerstvo zomletého ďumbiera alebo jeden centimeter čerstvého ďumbierového koreňa.
  • Medzi ďalšie preventívne prostriedky patria potravinové doplnky, ktoré obsahujú horčík. Niektorí pacienti uvádzajú, že sa ich stav po užívaní týchto doplnkov výrazne zlepšil.

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.